štvrtok, 6. marca 2014

Healthy day with Veronika :)


Hello girls :)
I decided to establish a regular section Healthy day with Veronika :) As I'm trying to eat clean and healthy, I want to share my tips about how to keep yourself skinny and fit :)
Here's for you my diet of all day and next time you can wait some tips for sport :) Eat healthy and exercise, you will be more beautiful than you are, I know you can do it ;)

Ahojte dievčatá :)
Rozhodla som sa zaviesť pravidelnú rubriku Zdravý deň s Veronikou :) Keďže sa sama snažím stravovať zdravo, chcem sa o to podeliť aj s Vami, lebo o tom možno neviete až tak veľa a dať Vám nejaké užitočné tipy ako byť štíhla a udržiavať sa fit :) Dávam Vám tu ukážkový jedálniček celého dňa a nabudúce pridám aj nejaké tipy na šport:)

Jedzte zdravo a cvičte, budete krajšie ako ste teraz, viem, že Vy to dokážete ;)

BREAKFAST/ RAŇAJKY
Porridge with honey, kiwi and walnuts/ Ovsená kaša s medom, kiwi a vlašskými orechami

I think it gives you a lot of energy to start your day with porridge and fruits and some nuts. And it's perfect for variation cause every time you can put the different fruits and whatever you like but think of it very well if it's healthy! Everything sweetened with sugar is out of the question. Instead of sugar, use a honey :)

Myslím si, že ovsená kaša s ovocím a orechami je to najlepšie, čím môžete začať svoj deň. Dá Vám veľa energie a budete sýte po dlhú dobu. Je super obmeniteľná a nikdy neomrzí, lebo si tam stále môžete pridať iné ovocie a čokoľvek, čo chcete, ale myslite vždy veľmi dobre na to, či je to zdravé! Všetko, čo je sladené cukrom, neprichádza do úvahy. Namiesto cukru, tu máme predsa med :)

LUNCH/ OBED
Lentil and rice pilaf with curry/ Ryžový pilaf so šošovicou na karí
Without curry it can look like this :) But it's not my case, cause I like curry very much! / Ak nepoužijete karí, môže to vyzerať takto :) Ale to nie je môj prípad, lebo ja karí zbožňujem!
(source- internet)
This is a typical Cypriot food and I love it! The lentil is very healthy and I noticed that eating a lot of leguminous increases the quality of my nails :) While being in Cyprus, I used to eat leguminous a lot and my nails were just amazing :)

Toto je typické cyperské jedlo a ja ho milujem ! Šošovica ja veľmi zdravá a všimla som si, že jedením veľa strukovín sa mi zlepšuje kvalita nechtov :) Na Cypre som jedla strukoviny stále a mala som fakt úžasné nechty :) 

Recipe - Lentil and rice pilaf
Ingredients: 
1 and 1/2 cup brown lentils
1cup extra long grain rice
1 onion
1 can sweetcorn
1 teaspoon curry ( without curry use 1 teaspoon cinnamon)
2 cloves garlic, finely minced
olive oil
pepper
salt
Instructions:
1. Add the lentils to a pot with enough water to cover them by about 2 inches. Bring the water to boil and boil uncovered for approximately 20 minutes. Drain and rinse the lentils and discard water.
2. In the same well cleaned pot, add the olive oil and the onions which you cut before to small pieces. Add the garlic, curry( or cinnamon) to the pot and stir for about a minute. Add the lentils back to the pot with the vegetable broth or just hot water. 
3. Bring the liquid to a boil and simmer uncovered for approximately 20 minutes. Add the rice and continue to cook for another 20 minutes or until the rice is cooked through. Put salt and pepper as much you want.
4.Put a sweetcorn in the end. Serve with white yoghurt :)


Recept- Ryžový pilaf so šošovicou
Ingrediencie:
1 a 1 / 2 šálky hnedej šošovice
1 šálka ryže basmati
1 cibuľa
1 konzerva kukurice
1 ČL kari (ak nemáte rady karí, tak použite 1 ČL škorice)
2 strúčiky cesnaku
olivový olej
čierne korenie
soľ
Postup:
1. Pridáme šošovicu do hrnca s dostatočným množstvom vody, aby ju prečnievala asi 2 cm. Privedieme vodu do varu a varíme bez pokrievky asi 20 minút. Keď je uvarená, zlejeme vodu a šošovicu dáme bokom. 
2. Do rovnakého, dobre umytého hrnca pridáme olivový olej a na miernom ohni opražíme cibuľu pokrájanú na malé kúsky. Pridáme roztlčený cesnak, kari ( alebo škoricu) a miešame asi minútu. Pridáme šošovicu späť do hrnca a zalejeme zeleninovým vývarom alebo len teplou vodou.
3. Uvedieme do varu a varíme bez pokrievky asi 20 minút. Pridáme ryžu a ďalej varíme ďalších 20 minút, kým sa ryža neuvarí. Osolíme a okoreníme.
4.Nakoniec pridáme kukuricu. Podávame s bielym jogurtom :)

DINNER/ VEČERA
Bread with cow's butter, radish, spinach leaves and cottage cheese/ Chlieb s obyčajným kravským maslom, redkvičkou, špenátovými listami a cottage cheese( alebo použite plnotučný tvaroh, ako som mala aj ja :) )

Yes, I'm eating normal brown bread, but from time to time I eat as well a wholemeal products. One time I was eating only wholemeal bread and pastry, but the bread I didn't like so much. Anyway always when I have to choose between white-flour and wholemeal pastry, I prefer wholemeal. But when there's no choice, I eat without problems pastry from white flour. 
I think the normal bread will not make you any damage if you combine it with right combinations as vegetables and healthy cheese, salami I do not eat and ham very rarely.
And of course, try not to eat the bread and pastry all day, only once in a day and in an appropriate amount ! 

AND DO NOT FORGET TO DRINK WATER, WATER AND AGAIN WATER !!!
( of course you can drink as well some tea and ONE coffee daily:) )


Áno, ako vidíte, jem normálny tmavý chlieb, ale občas si kúpim aj celozrnné pekárenské výrobky. Jeden čas som jedla len celozrnné pečivo, ale chlieb mi nechutil, lebo je ťažký a celý taký vlhký ako napríklad celozrnný slnečnicový chlieb. Ale keď mám možnosť vybrať si medzi pečivom z bielej a celozrnnej múky, tak preferujem samozrejme to z celozrnnej. Ale keď nemám na výber, tak v pohode zjem aj pečivo z bielej múky. 
Myslím si, že jedenie bieleho pečiva Vám neuškodí nejak veľmi, keď ho budete jesť so správnymi kombináciami, ako je rôzna zelenina a zdravé syry, salámu nejem a šunku veľmi zriedkavo. 
A samozrejme snažte sa nejesť chlieb a pečivo celý deň, ale len tak raz denne, a aj to v primeranom množstve !
A NEZABUDNITE PIŤ VODU, VODU A ZAS LEN ČISTÚ VODU !!!
( jasné, že môžete piť aj nejaký čaj a JEDNU kávu denne :) )


What do you think about my pieces of advice? Do you agree or disagree? :)
Čo si myslíte o mojich radách? Súhlasíte alebo máte nejaké výhrady? :)

4 komentáre:

 1. Všechno tvé jídlo bych si hned dala!:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. wau ! To vyzerá brutálne ten pilaf so šošovicou :)) milujem zdravé a chutné jedla, a hlavne keď to tak pekne vyzerá !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :) tak snažím sa, aby to aj dobre chutilo a aj pekne vyzeralo :) dám si na tom záležať :D

   Odstrániť